aFizyka logo

Wymyśl, wykonaj i opisz doświadczenie, które wskazywałoby...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad. 4 strona 56.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Chcąc się przekonać czy w powietrzu jest para wodna, można skorzystać ze zjawiska skraplania, które polega na zmianie stanu skupienia pary wodnej na wodę (przejście ze stanu gazowego w stan ciekły)

  1. Cel doświadczenie: celem doświadczenia jest sprawdzenie czy w powietrzu znajduje się para wodna

Potrzebne przedmioty:

  1. metalowy przedmiot (łyżka, nóż, widelec lub kawałek blachy)
  2. lodówka
  3. papierowy ręcznik lub papierowa serwetka
  4. Do zamrażalnika wkładamy na kilkanaście minut suchy metalowy przedmiot. Po wyjęciu z zamrażalnika schłodzonego metalu, kładziemy go na papierowej serwetce. Z upływem czasu widzimy, ze na powierzchni metalu pojawiają się kropelki cieczy.
  5. Wniosek z doświadczenia: Zimny metal ogrzewa się pobierając ciepło z otoczenia. Para wodna zgromadzona w powietrzu oddaje ciepło- oziębia się i skrapla sie na powierzchni chłodnego metalu. Dochodzi do zjawiska skraplania, czyli przejścia ze stanu gazowego w ciekły. Tym prostym doświadczeniem udowodniliśmy, że w powietrzu znajduje się para wodna