aFizyka logo

Wykres przedstawia zależność szybkości kostki masła...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad.10 strona 110.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wykres do zadania

wykres przedstawia zależność szybkości kostki masła

Odp. a) Obliczamy pole prostokąta o bokach a i b. W tym celu odczytujemy z wykresu wartości a i b oraz korzystając ze wzoru na pole prostokąta obliczamy je:

Obliczamy pole prostokąta o bokach a, b odczytujemy z wykresu wartości a i b

W zad. 5 (zobacz) kostka masła pokonała w ciągu 2 minut drogę 40 metrów, czyli równą wartości pola prostokąta o bokach a i b obliczoną w podpunkcie a.

Odp. b) Obliczamy pole prostokąta o bokach b i c. W tym celu odczytujemy z wykresu wartości b i c oraz korzystając ze wzoru na pole prostokąta obliczamy je:

Obliczamy pole prostokąta o bokach b, c
odczytujemy z wykresu wartości b i c

W zad. 5 (zobacz) kostka masła pokonała w ciągu 6 minut drogę 120 metrów, czyli równą wartości pola prostokąta o bokach b i c obliczoną w tym podpunkcie zadania.

Odp. c) Na podstawie przeprowadzonych obliczeń i porównań można zapisać wniosek, że pole pod wykresem zależności szybkości od czasu v(t) jest równe drodze przebytej przez ciało w ruchu jednostajnym prostoliniowym.