Fizyka szkoła podstawowa
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Rozwązanie zadania:

Fizyka w szkole

Ciśnienie gazu w zamkniętym zbiorniku


Skąd się bierze ciśnienie w zamkniętym zbiorniku, skoro jest zamknięty?

Gaz, który jest zamknięty w szczelnym zbiorniku też wywołuje ciśnienie na wewnętrzne ścianki naczynia w którym się znajduje. Ciśnienie to nie koniecznie musi być równy ciśnieniu na zewnątrz zbiornika. Może być większe (mówimy, że występuje nadciśnienie) lub mniejsze (mówimy, że występuje podciśnienie).

Występowanie ciśnienia w zamkniętym zbiorniku jest konsekwencją chaotycznego ruchu cząsteczek gazu. Poruszające się cząsteczki gazu uderzając w ścianki naczynia, odbijają się od ścianek, przez co wywierają nacisk na ścianki.

ciśnienie gazu w zamkniętym zbiorniku

Ta siła nacisku na ścianki jest siłą parcia, która zgodnie z uogólnioną drugą zasadą dynamiki jest równa zmianie pędu w czasie. Pęd związany jest z prędkością, w tym przypadku prędkością cząsteczek gazu

UWAGA: w poniższym wzorze symbol "p" oznacza pęd

druga zasada dynamiki newtona postać uogólniona

Zobacz przykładowe zadanie, którego rozwiązanie wyjaśnia, dlaczego w dętce rowerowej ze wzrostem temperatury rośnie ciśnienie (pokaż rozwiązanie)


W zamkniętym zbiorniku, ciśnienie można zmienić przez:

- zmianę objętości zbiornika, na przykład zamykamy palcem wylot strzykawki i przesuwamy tłoczek, podobny efekt uzyskamy z pompką do roweru lub piłek

- zmianę temperatury, gdy temperatura zamkniętego zbiornika rośnie, to również rośnie ciśnienie, gdy temperatura zbiornika maleje, to również maleje ciśnienie.


Zmiany ciśnienia gazu w zbiorniku zamkniętym pod wpływem zmiany temperatury, są konsekwencją szybszego lub wolniejszego ruchu cząsteczek gazu. Wyższa temperatura, oznacza większą prędkość cząsteczek gazu, niższa- mniejszą prędkość.


Jak zmienić ciśnienie, gdy zbiornik nie zmienia objętości i nie zmienia się temperatura?

Jeżeli zbiornik nie ma możliwości zmiany objętości, to zwiększenie ciśnienia może odbyć się poprzez dodanie gazu do zbiornika. Czyli dopompowujemy gaz.

Zwiększenie masy gazu w zbiorniku, oznacza zwiększenie ilości zderzeń cząsteczek gazu ze ściankami naczynia. W konsekwencji rośnie ciśnienie w zbiorniku.

Na przykład pompowanie piłki, zwiększa ciśnienie wewnątrz piłki- piłka staje się twardsza.


Poprzedni temat: Budowa ciał stałych, cieczy i gazów
Następny temat: W przygotowaniu


Aplikacje na Androida

Okręty- bitwa morska
okręty gra sieciowa
Darmowa aplikacja na Androida
Kalkulator jednostek fizycznych
Kalkulator jednostek fizycznych (tablet, smartfon, telefon)
Znaki drogowe.
znaki drogowe na telefon, tablet, smartfon
Darmowa aplikacja na Androida
Geometria. Wzory
geometri kalkulator wzory figur bryl

© baibaz - stock.adobe.com

przepis na gofryZobacz przepis na wyśmienite gofry