Wybierz... Jeżeli zamkniemy włącznik w przedstawionym obwodzie, to żarówka...Spotkania z fizyką klasa 8 Zeszyt ćwiczeń wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 5 strona 48.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Schemat obwodu

Jeżeli zamkniemy włącznik w przedstawionym obwodzie, to żarówka 1

Wskazówka: Zamknięcie włącznika spowoduje odcięcie przepływu prądu przez żarówkę nr 2. Pomimo, że obwód żarówki nr 2 jest zamknięty, to prąd przez tę żarówkę nie popłynie. Ponieważ opór elektryczny włącznika jest bliski zeru, co oznacza, że nie ma różnicy potencjału (napięcia) na zaciskach włącznika i podłączonej do nich równolegle żarówki nr 2. Przez co różnica napięcia na zaciskach żarówki nr 2 też jest zerowa, czyli nie ma przepływu prądu. Żarówka nr 2 nie będzie świecić.

A co z żarówką nr 1? Po zamknięciu włącznika, prąd elektryczny będzie tylko płyną prze żarówkę nr 1 i będzie mieć większe natężenie, bo opór obwodu zmaleje (odpadnie opór żarówki nr 2). Większy prąd oznacza wydzielenie większej mocy na urządzeniu elektrycznym (wzór P=R⋅I2), a większa moc oznacza jaśniejsze świecenie

Odp. Prawidłowo uzupełnione zdanie brzmi:
Jeżeli zamkniemy włącznik w przedstawionym obwodzie, to żarówka 1 będzie świecić jaśniej (A), natomiast żarówka 2 zgaśnie (C).

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz