aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad. 4 strona 41.
Cytat:

Żarówka stosowana w światłach drogowych ma moc 55 W i jest zasilana z akumulatora...Spotkania z fizyką klasa 8 Zeszyt ćwiczeń wyd. Nowa Era

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 8 Zeszyt ćwiczeń wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp.

a) Wyjaśnij, co oznacza napis 10 A na bezpieczniku. Napis 10 A na bezpieczniku, oznacza, że taki bezpiecznik pracuje przy natężeniu prądu nie większym niż 10 A. W przypadku, gdy natężenie prądu przekroczy tę wartość, to bezpiecznik odcina dopływ prądu.

b) Zastanów się i odpowiedz, dlaczego w instalacji samochodowej nie możemy zastosować bezpiecznika 5 A. Nie możemy zastosować bezpiecznika 5 A, ponieważ moc takiego prądu przy napięciu 12 V na akumulatorze będzie zbyt mała, aby na przykład uruchomić silnik poprzez rozrusznik

c) Zastanów się i odpowiedz, czy zamiast bezpiecznika 10 A można zastosować bezpiecznik 30 A. Krótko uzasadnij odpowiedź. W instalacji obwodu żarówek samochodowych nie możemy zastosować bezpiecznika 30 A, ponieważ ten bezpiecznik przepuści prąd o natężeniu 3 razy większym niż jest dopuszczalne dla podanej żarówki. Taka żarówka ulegnie przepaleniu.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry