aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad. 6 strona 25.
Cytat:

W tabeli podano rekordy świata w biegach mężczyzn...Fizyka z plusem Klasa 7 Podręcznik wyd. GWO

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Fizyka z plusem Klasa 7 Podręcznik wyd. GWO (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Tabela rekordów świata w biegach mężczyzn

Rekordy z 2016 roku
Dystans [m]Czas [s]
606,39
1009,59
40043,03

Odp. Szacując bez wykonywania obliczeń, w którym z podanych rekordów wartość średniej prędkości jest największa, najprościej jest porównać ze sobą ile średnio czasu potrzeba na przebycie odcinków dziesięciometrowych na podanych dystansach.

Na przykład dla dystansu 60 metrów mamy sześć odcinków dziesięciometrowych, co daje około 6,39 s/6= 1,06 s na każde pokonywane dziesięć metrów.

Dla dystansu 100 metrów mamy dziesięć odcinków dziesięciometrowych, co daje około 9,58 s/10=0,96 s na każde pokonywane dziesięć metrów.

Dla dystansu 400 metrów mamy czterdzieści odcinków dziesięciometrowych, co daje około 43,03 s/40=1,08 s na każde pokonywane dziesięć metrów.

Z powyższego oszacowania wynika, że na dystansie 100 m zawodnicy pokonują najszybciej dziesięciometrowy odcinek, a to oznacza, że średnia prędkość na tym dystansie jest największa.

Dlaczego tak jest?

Każde ciało wprawiane w ruch nie od razu osiąga wartość średniej prędkości. Musi się do tej prędkości rozpędzić od zera. Z podanych rekordów wynika, że optymalny dystans dla człowieka w celu pobijania rekordów prędkości, to bieg na 100 metrów. W przypadku dłuższych dystansów dochodzi zmęczenie organizmu, stąd nie ma już efektywniejszego biegu.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry