aFizyka logo

Chociaż krople deszczu spadają pionowo, to na bocznej szybie jadącego samochodu...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 9 strona 32.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Krople deszczu na bocznych szybach tworzą smugi nachylone pod pewnym kątem do pionu ponieważ krople przed dotknięciem samochodu mają względem samochodu prędkość o takiej samej wartości lecz przeciwnie skierowanej niż samochód względem Ziemi. Co powoduje, że krople po dotknięciu bocznej szyby poruszają się pod wpływem złożenia dwóch prędkości: pionowej i poziomej. W efekcie widzimy na bocznych szybach smugi deszczu, które są nachylone pod pewnym kątem do pionu.

Zwiększenie prędkości przez samochód spowoduje zwiększenie kąta nachylenia smug.