aFizyka logo

Ogromne kontenerowce muszą wyłączać silnik kilka kilometrów przed portem...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 4 strona 168.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Bezwładność to cecha, która sprawia, że ciało zachowuje swój stan ruchu (w tym spoczynek) to znaczy, ciało które jest w spoczynku dąży do pozostania w spoczynku, a ciało które porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym dąży do pozostania w tym ruchu.

Odp. Ze względu na bardzo dużą masą, czyli bardzo dużą bezwładność kontenerowca (tak zwana inercja okrętu) jest utrudniona bezpieczna manewrowość w małym obszarze basenu portowego. Ogromny kadłub nie wykonuje skrętów o małym promieniu lecz o bardzo dużym, co może doprowadzić do kolizji. Ponadto zatrzymanie jednostki wymaga dużego odcinka toru, co również jest niebezpieczne w ograniczonej przestrzeni portu.