aFizyka logo

Jeśli umieścimy stalowa śrubę i miedzianą blaszką z prawej strony magnesu...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 3 strona 149.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rysunek do zadania

Jeśli umieścimy stalowa śrubę i miedzianą

Odp. Prawidłowo uzupełnione zdanie brzmi:

Jeśli umieścimy stalowa śrubę i miedzianą blaszką z prawej strony magnesu, śruba będzie przyciągana, a miedziana blaszka nie będzie przyciągana. Gdy obrócimy magnes o 180° wokół osi zaznaczonej na rysunku, to śruba będzie przyciągana, a miedziana blaszka nie będzie przyciągana

Uzasadnienie: Magnes będzie oddziaływał jedynie ze stalową śrubą ponieważ stal jest ferromagnetykiem. Pole magnetyczne magnesu będzie oddziaływać z domenami magnetycznymi stalowej śruby, którą magnes będzie przyciągać w obu przypadkach. Miedziana płytka nie będzie reagować na pole magnetyczne magnesu sztabkowego.