Plastikowa linijkę można naelektryzować nawet wtedy, gdy trzyma się ją w czasie...Świat fizyki podręcznik klasa 8 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad. 1 strona 81.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. Plastikowa linijka jest izolatorem elektrycznym, czyli elektrony walencyjne nie mogą się swobodnie poruszać się w obrębie całej linijki. W czasie pocierania linijki, elektryzuje się jedynie ta zewnętrzna część, która stykał się z ciałem pocierającym. Można więc trzymać w dłoni linijkę w trakcie elektryzowani zgromadzony ładunek na linijce nie zejdzie do Ziemi.

Jednak nie można w ten sposób naelektryzować metalowej łyżki, ponieważ metal jest przewodnikiem elektrycznym i posiada elektrony swobodne, które mogą poruszać się w obrębie całej łyżki.

Wobec tego trzymając łyżkę w ręce w trakcie jej elektryzowania przepływają przez człowieka elektrony, które zobojętniają ładunek na metalowej łyżce

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz