aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad. 7 strona 104.
Cytat:

Duży tłok w prasie hydraulicznej przesuwa się o 1 cm, a mały o 20 cm...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Z prawa Pascala wiemy, że wywierany z zewnątrz nacisk na ciecz powoduje jednakowy wzrost ciśnienia w cieczy. Co w przypadku prasy hydraulicznej oznaczam, że wzrost ciśnienia w lewym ramieniu prasy jest równy wzrostowi ciśnienia w prawym ramieniu prasy.

Zapiszemy dane:

Z prawa Pascala wiemy, że wywierany

Z warunków zadania wiemy, że mały tłok przesuną się o 20 cm, a duży o 1 cm. Ponadto z budowy prasy hydraulicznej wynika, że objętość cieczy jaka się przemieściła pomiędzy tłokami jest jednakowa. Z tej właściwości skorzystamy i obliczymy pole powierzchni dużego tłoka

z budowy prasy hydraulicznej wynika

Znając pola powierzchni obu tłoków, możemy obliczyć wartość siły parcia wywieranej przez ciecz na większy tłok

Znając pola powierzchni obu tłoków

Odp. Powierzchnia dużego tłoka prasy hydraulicznej wynosi 500 cm2, a siła wywierana na ten tłok ma wartość 5000 N (5 kN)

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry