aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad. 6 strona 167.
Cytat:

Do każdego schematu dopasuj rysunek obwodu oraz zdanie z ramki. Odpowiedzi zaznacz...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Uwaga: Nie będziemy zapisywać zdań w tabeli, lecz zapiszemy pełną odpowiedź dla każdego schematu obwodu

Obwód I:

Dla schematu obwodu I odpowiednikiem jest rysunek D (rozpoznajemy, po tym, że biegun dodatni baterii połączony jest z wyłącznikiem)

Dla schematu obwodu I odpowiednikiem jest rysunek D

Żarówka w tym obwodzie będzie świecić tylko wtedy, gdy wyłącznik jest zamknięty (dopasowujemy zdanie K)

Obwód II:

Dla schematu obwodu II odpowiednikiem jest rysunek C (rozpoznajemy, po tym, że biegun ujemny baterii połączony jest z wyłącznikiem)

Dla schematu obwodu II odpowiednikiem jest rysunek C

Żarówka w tym obwodzie będzie świecić tylko wtedy, gdy wyłącznik jest zamknięty (dopasowujemy zdanie K)

Obwód III:

Dla schematu obwodu III odpowiednikiem jest rysunek A (rozpoznajemy, po tym, że oba bieguny baterii połączone są z żarówką, a wyłącznik jest podłączony równolegle do żarówki)

Dla schematu obwodu III odpowiednikiem jest rysunek A

Żarówka w tym obwodzie będzie świecić tylko wtedy, gdy wyłącznik jest otwarty (dopasowujemy zdanie L). Do odpowiedzi można dodać wyjaśnienie dlaczego tak się dzieje. Żarówka świeci tylko wtedy gdy wyłącznik jest otwarty, ponieważ po zamknięciu wyłącznika cały prąd będzie płynąc przez wyłącznik z tego względu, że wyłącznik nie ma oporu elektrycznego (jest traktowany jak przewód elektryczny). Na zaciskach żarówki nie powstanie różnica potencjałów (czyli napięcie elektryczne) co jest warunkiem przepływu prądu przez odbiornik energii elektrycznej.

Obwód IV:

Dla schematu obwodu IV odpowiednikiem jest rysunek B (rozpoznajemy, po tym, że oba bieguny baterii połączone są z żarówką, a wyłącznik jest podłączony równolegle do żarówki)

Dla schematu obwodu IV odpowiednikiem jest rysunek B

Żarówka w tym obwodzie będzie świecić niezależnie od pozycji wyłącznika (dopasowujemy zdanie M). Do odpowiedzi można dodać, że wyłącznik jest źle wpięty w obwód, nie spełnia swojej roli.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry