aFizyka logo

Przyjrzyj się poniższym zdjęciom. W których z przedstawionych sytuacji ważne jest uzyskanie jak najmniejszego ciśnienia...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 2 strona 93.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp.

Uzyskanie jak najmniejszego ciśnienia dotyczy gąsienic koparki i nóg wielbłąda. W obu przypadkach rozważane układy znajdują się na miękkim i sypkim podłożu- piasku. Uzyskanie mniejszego ciśnienia, a co za tym idzie mniejszej siły nacisku na podłoże, zapewnia że koparka oraz wielbłąd nie zapadają się w piasek. Co pozwala na poruszanie się po takim podłożu

Największe ciśnienie pożądane jest w przypadku nożyczek oraz wbijanych szpilek. Duże ciśnienie zapewnia większą siłę nacisku. Większa siła nacisku pozwala w przypadku nożyczek na łatwe cięcie, a w przypadku szpilek na łatwe wbicie szpilek w podłoże.