aFizyka logo

Zawartość czystego złota w stopie jest określona jako próba, np. próba złota 960 oznacza, że stop...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 3 strona 86.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Tabela gęstości złota

Zawartośc złota75%50%33,3%
Gęstość [g/cm3]16,013,612,4

Odp. a) Szacujemy w której parze kolczyków Eweliny zawartość złota jest większa.

Wiemy, że masy obu par kolczyków są jednakowe, ale po wrzuceniu do strzykawki wypełnionej woda Ewelina ustaliła, że jedna z par ma większą objętość, a druga para ma mniejszą objętość.
Fakt ten oznacza, że w mniejszej objętości kolczyków zmieściła się większa masa, co oznacza, że zawartość złota jest większa w parze kolczyków o mniejszej objętości, bo gęstość stopu złota z którego wykonano te kolczyki jest większa.

Odp. b) Obliczamy zawartość złota w bransoletce Zosi

Wskazówka: Wiemy, że Zosia kupiła używaną bransoletkę, w której zawartość procentowa jak ją zapewniał sprzedawca wynosi 75%, a to oznacza, że bransoletka powinna mieć gęstość 16g/cm3 (patrz tabela powyżej). Aby sprawdzić czy sprzedawca nie oszukał Zosi musimy obliczyć gęstość bransoletki kupionej przez Zosię

Obliczamy zawartość złota w bransoletce Zosi

Skorzystamy ze wzoru na gęstość

ze wzoru na gęstość

Obliczona gęstość bransoletki Zosi wynosi 13,5g/cm3, co świadczy, że bransoletka Zosi jest próby 50%. Udowodniliśmy, że sprzedawca oszukał Zosię.
Procentowa zawartość złota w tej bransoletce wynosi 50%

Obliczamy jaka masę powinna mieć bransoletka gdyby rzeczywiście była wykonana w 75% ze złota.

Odczytujemy z tabeli gęstość złota dla 75% stopu i zapisujemy dane

gęstość złota dla 75% stopu

Skorzystamy ze wzoru na gęstość, z którego po przekształceniu obliczymy szukaną masę bransoletki

po przekształceniu obliczymy szukaną masę bransoletki

Odp. Masa bransoletki powinna wynosić 32 g