aFizyka logo

Przeanalizuj infografikę o twardości różnych minerałów. Wynika z niej...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 4 strona 67.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Twardość ciał stałych mierzy się według skali Mohsa. Jest to dziesięciostopniowa skala, w której przez wartość 1 określa się materiały bardzo miękkie, a przez wartość 10 bardzo twarde. Przykładowo twardość diamentu jest przypisana najwyższą wartością skali, czyli diament ma twardość dziesięć.

Odpowiadając na pytanie zadania na początku określimy stopień twardości podanych substancji

Z warunków zadania wiemy, ze stal nie zarysuje rubinu, a zarysuje apatyt. Oznacza to, że twardość stali jest mniejsza niż 9, a większa niż 5. Wiemy również, że kwarcem zarysujemy szkło, czyli twardość szkła jest mniejsza niż 7

Odp. A:Ostrze noża jest stalowe, czyli ma twardość w granicach: 5<twardość stali<9, więc na pewno zarysuje gips o twardości 2 i fluoryt o twardości 4.

Odp. B:Szkło ma twardość mniejszą niż 7, więc zarysujemy nim fluoryt o twardości 4