aFizyka logo

Wśród przedstawionych na zdjęciach sytuacji wskaż te, w których napięcie powierzchniowe...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 3 strona 60.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. do A
W sytuacji gdy owad (nartnik) stoi lub porusza się po błonie wytworzonej na powierzchni cieczy napięcie powierzchniowe powinno być możliwie największe. Pozwoliłoby to na bezpieczniejsze chodzenie/ ślizganie się owadom na powierzchni cieczy. Owady chodzące po cieczy mogłyby być o większym ciężarze

Odp. do B
W sytuacji gdy puszczamy mydlane bańki napięcie powierzchniowe powinno być niezbyt duże, bo wtedy nie nadmuchalibyśmy bańki mydlanej. Zaś gdyby było zbyt małe, to taka bańka była by trudna do puszczenia w powietrzu, zbyt łatwo by pękała.

Odp. do C
W sytuacji gdy robimy pranie napięcie powierzchniowe powinno być możliwie najmniejsze. Małe napięcie powierzchniowe spowoduje, że brud przylegający do odzieży łatwiej da się sprać.