aFizyka logo
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Rozwiązanie zadania:


Jesteś w strefie: Rozwiązania zadań z fizyki Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania:
Rozwiazania zadań Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Wybrane zadanie:

zad. 3 strona 60 Cytat:

Wśród przedstawionych na zdjęciach sytuacji wskaż te, w których napięcie powierzchniowe...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Odp. do A
W sytuacji gdy owad (nartnik) stoi lub porusza się po błonie wytworzonej na powierzchni cieczy napięcie powierzchniowe powinno być możliwie największe. Pozwoliłoby to na bezpieczniejsze chodzenie/ ślizganie się owadom na powierzchni cieczy. Owady chodzące po cieczy mogłyby być o większym ciężarze

Odp. do B
W sytuacji gdy puszczamy mydlane bańki napięcie powierzchniowe powinno być niezbyt duże, bo wtedy nie nadmuchalibyśmy bańki mydlanej. Zaś gdyby było zbyt małe, to taka bańka była by trudna do puszczenia w powietrzu, zbyt łatwo by pękała.

Odp. do C
W sytuacji gdy robimy pranie napięcie powierzchniowe powinno być możliwie najmniejsze. Małe napięcie powierzchniowe spowoduje, że brud przylegający do odzieży łatwiej da się sprać.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry