aFizyka logo

W którym przypadku siły przylegania między cząsteczkami wody a podłożem...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 2 strona 60.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rysunek do zadania

siły przylegania między cząsteczkami wody a podłożem są największe

Wskazówka: Zwróć uwagę na kształt kropli. Widzimy, że najbardziej spłaszczona jest kropla z rysunku B, a najmniej spłaszczona z rysunku C.

Odp. Siły przylegania między cząsteczkami wody a podłożem są największe na rysunku B, a najmniejsze na rysunku C. Ponieważ kropla z rysunku B jest najbardziej spłaszczona. Spłaszczenie to jest konsekwencją występowania dużo większych sił przyciągania między cząsteczkami wody i podłoża.
Najmniejsze siły przyciągania między cząsteczkami wody i podłoża występują na rysunku C. Kropla z tego rysunku jest najbardziej wypukła, co oznacza cząsteczki wody doznają mniejszych sił oddziaływania od strony cząsteczek podłoża.