aFizyka logo
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Rozwiązanie zadania:


Jesteś w strefie: Rozwiązania zadań z fizyki Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania:
Rozwiazania zadań Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Wybrane zadanie:

zad. 2 strona 60 Cytat:

W którym przypadku siły przylegania między cząsteczkami wody a podłożem...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Rysunek do zadania

siły przylegania między cząsteczkami wody a podłożem są największe

Wskazówka: Zwróć uwagę na kształt kropli. Widzimy, że najbardziej spłaszczona jest kropla z rysunku B, a najmniej spłaszczona z rysunku C.

Odp. Siły przylegania między cząsteczkami wody a podłożem są największe na rysunku B, a najmniejsze na rysunku C. Ponieważ kropla z rysunku B jest najbardziej spłaszczona. Spłaszczenie to jest konsekwencją występowania dużo większych sił przyciągania między cząsteczkami wody i podłoża.
Najmniejsze siły przyciągania między cząsteczkami wody i podłoża występują na rysunku C. Kropla z tego rysunku jest najbardziej wypukła, co oznacza cząsteczki wody doznają mniejszych sił oddziaływania od strony cząsteczek podłoża.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry