Napisz w zeszycie, jakie zjawiska związane z oddziaływaniami między cząsteczkami...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 5 strona 55.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. do przykładu A:
Pióra kaczki są pokryte tłuszczem i woda nie dostaje się pomiędzy nie, ale spływa po ich powierzchni, ponieważ siły przylegania pomiędzy wodą a piórami są małe. Dzięki czemu woda spływa po kaczce. Kaczka pozostaje sucha.

Odp. do przykładu B:
Gekony cechuje umiejętność wspinania się po pionowych, gładkich powierzchniach, ponieważ siły przylegania gekona do pionowej powierzchni są bardzo duże. Są większe od ciężaru gekona, czyli siły z jaką Ziemia przyciąga gekona. Gekon nie spada z pionowej powierzchni

Odp. do przykładu C:
Dzięki nietypowym odnóżom, które pokryte są specjalnymi włoskami nartnik potrafi nie tylko utrzymać się na powierzchni wody, lecz także po niej biegać, ponieważ siły spójności cieczy wytwarzają napięcie powierzchniowe tworzące błonę na powierzchni cieczy, którą rozłożony ciężar nartnika na odnóżach nie potrafi przebić. Nartnik może po cieczy chodzić i biegać.