aFizyka logo

Wybierz poprawne uzupełnienie zdania. Aby poprawnie wyznaczyć opór elektryczny...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 2 strona 91.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Szukamy takiego obwodu, w którym prawidłowo podłączony jest amperomierz i woltomierz. Amperomierz zawsze podłączamy szeregowo, a woltomierz równolegle

Schemat poprawnego obwodu (obwód w podręczniku oznaczony literą C)

prawidłowo podłączony jest amperomierz i woltomierz

Na schemacie C amperomierz podłączony jest szeregowo i mierzy wartość natężenia prądu elektrycznego przepływającego przez żarówkę. Woltomierz jest podłączony równolegle do zacisków żarówki i mierzy wartość spadku napięcia na żarówce.

Znając wartość napięcia i natężenia prądu elektrycznego przepływającego przez żarówkę po zastosowaniu prawa Ohma możemy obliczyć opór elektryczny żarówki (R=U/I)

Odp. Aby poprawnie wyznaczyć opór elektryczny żarówki, należy zbudować obwód elektryczny wg schematu C