aFizyka logo

Listki elektroskopu są rozchylone, a więc na elektroskopie jest zgromadzony...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 4 strona 165.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Wiemy, że szkło zawsze elektryzuje się dodatnio. Aby stwierdzić czy elektroskop jest naelektryzowany dodatnio lub ujemnie należy wykorzystać zjawisko indukcji elektrostatycznej. To znaczy, zbliżamy do elektroskopu naelektryzowana dodatnio pałeczkę szklaną nie dotykając kulki elektroskopu.
Jeżeli listki elektroskopu zwiększą kąt wychylenia, to oznacza, że elektroskop naelektryzowany jest dodatnio. Gdy listki zmniejszą kąt wychylenia (zaczną opadać), to znaczy ,że elektroskop naelektryzowany jest ujemnie.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry