aFizyka logo

Ebonit elektryzuje się zawsze ujemnie, a szkło- dodatnio...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 3 strona 165.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Zbliżając przedmiot naelektryzowany do przewodnika (kilka, pręt i listki elektroskopu są wykonane z przewodnika) w wyniku zjawiska indukcji w przewodniku dochodzi do przemieszczenia swobodnych elektronów.
Gdy zbliżany przedmiot jest naelektryzowany dodatnio, to elektrony swobodne przesuwają się w stronę zbliżanego przedmioty.
Gdy przedmiot naelektryzowany jest ujemnie, to swobodne elektrony przesuwają się w stronę przeciwną

Odp. a) Po zbliżeniu do elektroskopu naelektryzowanej ujemnie pałeczki ebonitowej listki elektroskopu naelektryzują się ujemnie, tak jak pokazuje to poniższy rysunek

zbliżeniu do elektroskopu naelektryzowanej ujemnie pałeczki ebonitowej

Odp. a) Po zbliżeniu do elektroskopu naelektryzowanej dodatnio pałeczki szklanej listki elektroskopu naelektryzują się dodatnio, tak jak pokazuje to poniższy rysunek

zbliżeniu do elektroskopu naelektryzowanej dodatnio pałeczki szklanej listki elektroskopu naelektryzują się dodatnio