aFizyka logo

Dlaczego naelektryzowane ciało na przykład rura od odkurzacza potarta...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 12 strona 164.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Naelektryzowana rura od odkurzacza potarta swetrem, przyciąga także ciała obojętne elektrycznie, ponieważ w każdym ciele są ładunki elektryczne zawarte w protonach i neutronach.

W przypadku przyciągania skrawków papieru, który jest izolatorem, ładunki elektryczne cząsteczek izolatora zostają uporządkowane zewnętrznym ładunkiem elektrycznym zgromadzonym na przybliżanej rurze. Dochodzi do wzajemnego przyciągania się tych ładunków.

Dla skrawków folii aluminiowej, która jest przewodnikiem, dochodzi do przemieszczenia ładunku ujemnego, czyli elektronów swobodnych w taki sposób, że gdy rura jest naelektryzowana dodatnio, to elektrony przesuwają się w stronę rury. A gdy rura jest naelektryzowana ujemnie, to elektrony swobodne przesuwają w drugą stronę- oddalają się od rury.

Takie przesunięcie ładunku powoduje przyciąganie się różnoimiennych ładunków elektrycznych zgromadzonych na rurze i indukowanych na folii aluminiowej.