aFizyka logo

Na nitce wisi kulka zwinięta z folii aluminiowej...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 6 strona 164.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Wiemy, że kulka na pewno nie jest naelektryzowana dodatnio. Może być naelektryzowana ujemnie lub być obojętna elektrycznie. Gdy do takiej kulki wiszącej na nitce zbliżymy ciało naelektryzowane ujemnie i zaobserwujemy, że się kulka odchyli od przybliżonego ciała. To oznacz, że jest naelektryzowana ujemnie.

Gdy się przybliży (w wyniku zjawiska indukcji elektrostatycznej od strony naelektryzowanego przedmiotu na kulce indukuje się ładunek dodatni) to będzie oznaczać, że jest obojętna elektrycznie.

Gdy będziemy przybliżać do kulki ciało naelektryzowane dodatnio, to zarówno gdyby kulka była naładowana ujemnie lub byłaby elektrycznie obojętna zaobserwujemy przyciąganie kulki do naelektryzowanego dodatnio ciała. Nie będziemy więc mogli rozstrzygnąć czy kulka jest naładowana ujemnie czy też obojętna elektrycznie