aFizyka logo
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Rozwiązanie zadania:


Jesteś w strefie: Rozwiązania zadań z fizyki Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania:
Rozwiazania zadań Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Wybrane zadanie:

zad. 3 strona 164 Cytat:

W wielu doświadczeniach trzymałeś gołymi rękami naelektryzowany...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Odp. Naelektryzowany balonik przy dotykaniu go rękami nie traci ładunku elektrycznego, ponieważ guma, z której jest wykonany jest izolatorem. Ładunek zgromadzony na powierzchni balonika przepływa do ziemi tylko z lokalnych obszarów. Obszarami tymi są miejsca odpowiadające kontaktowi z ludzką dłonią. Tam gdzie nie ma kontaktu z dłonią, ładunek elektryczny na powierzchni balonika pozostaje.

Inaczej dzieje się z kulką naładowanego elektroskopu. Kulka elektroskopu jak i jego listki są wykonane z metalu, czyli przewodnika. Dotknięcie dłonią przewodnika w dowolnym miejscu powoduje przepływ całego ładu elektrycznego z przewodnika do ziemi.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry