aFizyka logo

Z trzech identycznych gwoździ jeden został naładowany...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 14 strona 163.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Masa elektronu wynosi około 9,109⋅10-31kg. Jest to tak mała wartość, że nawet najczulsza waga miliardy miliardów elektronów nie wykryje. Jest to masa nie do zmierzenia. Rachunkowo można obliczyć który z gwoździ ma większą masę. W takim rachunku będzie o tym decydować nadmiar lub niedobór elektronów

Odp. Gwóźdź, który został naelektryzowany ujemnie, ma nadmiar elektronów, więc ma największą masę. Gwóźdź, który nie jest naelektryzowany ma mniejszą masę. Najmniejszą masę ma gwóźdź, który został naelektryzowany dodatnio. Ponieważ ma niedobór elektronów. Jego masa została pomniejszona o sumę mas elektronów, których brakuje.