aFizyka logo
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Rozwiązanie zadania:


Jesteś w strefie: Rozwiązania zadań z fizyki Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania:
Rozwiazania zadań Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Wybrane zadanie:

zad. 12 strona 162 Cytat:

Naładowaną elektrycznie kulę metalową A połączono z obojętną...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Wskazówka: W metalach istnieją tak zwane elektrony walencyjne, które mogą przepływać w metalu z jednego miejsca do drugiego (w dalszej nauce dowiesz się, że czynnikiem który to powoduje jest różnica potencjału elektrycznego). Przepływ ładunku elektrycznego zawsze będzie w stronę ciała, które ma niedobór elektronów lub ma ich mniej niż sąsiednie ciało.

Odp. a:

Gdy kula A była naładowana ujemnie, a kula B obojętna, to ładunek elektryczny przepływa z kuli A do B, ponieważ kula A ma nadmiar ładunku ujemnego w stosunku do kuli B.

Odp. b:

Gdy kula A była naładowana dodatnio, a kula B obojętna, to ładunek elektryczny przepływa z kuli B do A, ponieważ kula A ma niedomiar ładunku ujemnego w stosunku do kuli B.
przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry