aFizyka logo

Naładowaną elektrycznie kulę metalową A połączono z obojętną...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 12 strona 162.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: W metalach istnieją tak zwane elektrony walencyjne, które mogą przepływać w metalu z jednego miejsca do drugiego (w dalszej nauce dowiesz się, że czynnikiem który to powoduje jest różnica potencjału elektrycznego). Przepływ ładunku elektrycznego zawsze będzie w stronę ciała, które ma niedobór elektronów lub ma ich mniej niż sąsiednie ciało.

Odp. a:

Gdy kula A była naładowana ujemnie, a kula B obojętna, to ładunek elektryczny przepływa z kuli A do B, ponieważ kula A ma nadmiar ładunku ujemnego w stosunku do kuli B.

Odp. b:

Gdy kula A była naładowana dodatnio, a kula B obojętna, to ładunek elektryczny przepływa z kuli B do A, ponieważ kula A ma niedomiar ładunku ujemnego w stosunku do kuli B.