aFizyka logo

Nad dodatnio naładowaną płytą metalową unosi się w powietrzu...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 10 strona 162.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Zbiór zadań z fizyki dla szkoły podstawowej wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Unoszący się kawałek aluminiowej folii nad dodatnio naładowaną płytą metalową jest naelektryzowany ładunkiem tego samego znaku co metalowa płyta. Czyli w tym przypadku folia jest naelektryzowana dodatnio. Ponieważ ładunki jednoimienne się odpychają.

Folia aluminiowa może się unosić w powietrzu nad metalową płytą, dlatego że jej ciężar równoważy siła oddziaływania elektrostatycznego jednoimiennych ładunków, którymi jest naelektryzowana metalowa płyta i folia aluminiowa

Działanie sił przedstawia poniższy rysunek

kawałek aluminiowej folii nad dodatnio naładowaną płytą