aFizyka logo

Szklaną rurkę potarto jedwabną tkaniną. Następnie rurką...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 4 strona 60.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Treść uzupełnionego zdania:

Szklana rurka w wyniku pocierania jedwabiem naelektryzowała się dodatnio. Gdy rurkę zetknięto z elektroskopem, elektroskop naelektryzował się dodatnio.

Uzupełnienie: Dlaczego tak się dzieje? Otóż wiemy, że szkło elektryzuje się dodatnio. Co oznacza, że ma niedobór ładunku ujemnego. Czyli brakuje mu elektronów. Gdy dotkniemy tak naelektryzowaną szklaną rurką elektroskopu, to część swobodnych elektronów z metalowej kulki elektroskopu spłynie do rurki chcąc wyrównać niedobór ujemnego ładunku na rurce.

W konsekwencji, w elektroskopie zaczyna brakować ładunku ujemnego, przeważa ładunek dodatni. A to oznacza, elektroskop naelektryzował się dodatnio