aFizyka logo

Kulkę naelektryzowano ładunkiem o nieznanym znaku. Wyjaśnij, jak możesz...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 3 strona 57.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp.

Aby rozpoznać znak ładunku naelektryzowanej metalowej kulki bez jej rozładowania mając do dyspozycji elektroskop oraz ujemnie naładowaną plastikową rurkę możemy wykorzystać do tego celu zjawisko indukcji elektrostatycznej.

Bierzemy w jedną rękę elektroskop a w drugą rurkę. Przybliżamy elektroskop do naelektryzowanej kulki w taki sposób aby jej nie dotknąć. Zauważamy, że listki elektroskopu rozchylają pod wpływem zjawiska indukcji elektrostatycznej.

Następnie do tak trzymanego elektroskopu przybliżamy naelektryzowaną plastikową rurkę. Obserwujemy zachowanie się listków elektroskopu.

Jeżeli listki rozchylą się bardziej, to oznacza, że kulka jest naelektryzowana takim samym ładunkiem jak rurka. Jeżeli listki elektroskopu opadną, to oznacza, że kulka jest naelektryzowana przeciwnym znakiem niż plastikowa rurka.