aFizyka logo

Na rysunku przedstawiono dwa naelektryzowane elektroskopy (I i II)...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 2 strona 52.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rysunek elektroskopu I

Rysunek elektroskopu I

Rysunek elektroskopu II

Rysunek elektroskopu II

Odp. a)

Na elektroskopie numer I zgromadził się większy ładunek niż na elektroskopie numer II. Ponieważ, listki elektroskopu numer I odchyliły się bardziej od siebie. Większy kąt odchylenie oznacza większą siłę oddziaływania pomiędzy ładunkami zgromadzonymi na listkach elektroskopu. Masy listków są jednakowe, więc ich ciężar w obu elektroskopach jest jednakowy.

Odp. b)

Jeżeli listek A jest naelektryzowany dodatnio, to również listek B jest naelektryzowany dodatnio. Jeżeli listek D jest naelektryzowany ujemnie, to również listek C jest naelektryzowany ujemnie.

Ładunki na listkach są jednakowe, ponieważ listki są wykonane z przewodnika, który umożliwia przepływ ładunku elektrycznego.