aFizyka logo

Jacek narysował wektory sił, jakimi działają na siebie naelektryzowany balon...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 4 strona 35.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rysunek Jacka

Jacek narysował wektory sił, jakimi działają

Rozumowanie Jacka nie jest poprawne. Jacek prawidłowo jedynie wywnioskował, że balon jaki i papierek przyciągają się wzajemnie, co wynika z trzeciej zasady dynamiki Newtona.

Nieprawidłowo zrozumiał trzecią zasadę dynamiki. Wzajemność oddziaływań oznacza, że siły oddziaływań są równe co do wartości, mają ten sam kierunek ale ich zwroty są przeciwne.

Powinien napisać, że balon jak i papierek przyciągają się siłami o tej samej wartości, tym samym kierunku ale o zwrotach przeciwnych. A na rysunku powinien narysować wektory sił równe co do wartości. Tak jak poniżej

balon jak i papierek przyciągają się siłami