aFizyka logo

Zademonstruj przekazywanie energii kinetycznej podczas zderzenia ze sobą...Świat fizyki podręcznik klasa 8 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad. 1 strona 14.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Świat fizyki podręcznik klasa 8 wyd. WSiP (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Najłatwiej prześledzić jest efekty zderzenia na dwóch jednakowych kulkach, z których jedną pozostawiamy w spoczynku, a drugą puszczamy w stronę nieruchomej kulki.

Jeżeli uda nam się puścić kulkę w taki sposób, że uderzy centralnie w stojącą, to kulka uderzająca po przekazaniu swej energii kinetycznej zatrzyma się. I gdy straty energii będą minimalne, to uderzona kulka zacznie się poruszać z prędkością pierwszej sprzed uderzenia.

Innym przykładem może być puszczanie na przeciw siebie obu kulek z dużą prędkością bez zwracania uwagi czy zderzają się centralnie.

Tu oprócz tego, że kulki będą od siebie odskakiwać, to po kilku zderzeniach, zaobserwujemy, że są ciepłe. Oznacza to, że wzrosła ich energia wewnętrzna kosztem energii kinetycznej