Zademonstruj przekazywanie energii kinetycznej podczas zderzenia ze sobą...Świat fizyki podręcznik klasa 8 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad. 1 strona 14.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. Najłatwiej prześledzić jest efekty zderzenia na dwóch jednakowych kulkach, z których jedną pozostawiamy w spoczynku, a drugą puszczamy w stronę nieruchomej kulki.

Jeżeli uda nam się puścić kulkę w taki sposób, że uderzy centralnie w stojącą, to kulka uderzająca po przekazaniu swej energii kinetycznej zatrzyma się. I gdy straty energii będą minimalne, to uderzona kulka zacznie się poruszać z prędkością pierwszej sprzed uderzenia.

Innym przykładem może być puszczanie na przeciw siebie obu kulek z dużą prędkością bez zwracania uwagi czy zderzają się centralnie.

Tu oprócz tego, że kulki będą od siebie odskakiwać, to po kilku zderzeniach, zaobserwujemy, że są ciepłe. Oznacza to, że wzrosła ich energia wewnętrzna kosztem energii kinetycznej

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz