aFizyka logo

Opisz przemiany energii, jakie zachodzą podczas...

Szukaj rozwiązania zadania:

Jesteś w strefie: Rozwiązania zadań z fizyki Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 8

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania:
Rozwiazania zadań Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 8

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Wybrane zadanie:

zad. 1 strona 11Cytat:

Opisz przemiany energii, jakie zachodzą podczas...Świat fizyki podręcznik klasa 8 wyd. WSiP

Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 8(zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Odp. Podczas hamowania roweru energia kinetyczna jadącego roweru zamienia się w energię wewnętrzną opon roweru i podłoża.

Dzieje się tak, ponieważ energia kinetyczna zostaje wykorzystana na pracę pokonywania sił tarcia (rower nadal się porusza, ale coraz to wolniej aż się zatrzyma). Wydziela się ciepło. Wzrasta temperatura trących się powierzchni. Rośnie średnia energia kinetyczna cząsteczek tworzących opony oraz podłoża. Skoro rośnie średnia energia kinetyczna cząsteczek budujących oponę, to rośnie energia wewnętrzna trących się materiałów. Energia ta w formie energii cieplnej przekazywana jest z opon do cząsteczek powietrza znajdujących się w oponie.

Wzrost energii wewnętrznej cząsteczek powietrza oznacza wzrost energii kinetycznej chaotycznego ruchu cząsteczek powietrza w oponie. Większa energia kinetyczna oznacza większą prędkość cząsteczek. Czyli cząsteczki powietrza uderzają z większą prędkością w wewnętrzne ścianki opony, a to skutkuje wzrostem ciśnienia

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry