Opisz przemiany energii, jakie zachodzą podczas...Świat fizyki podręcznik klasa 8 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad. 1 strona 11.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. Podczas hamowania roweru energia kinetyczna jadącego roweru zamienia się w energię wewnętrzną opon roweru i podłoża.

Dzieje się tak, ponieważ energia kinetyczna zostaje wykorzystana na pracę pokonywania sił tarcia (rower nadal się porusza, ale coraz to wolniej aż się zatrzyma). Wydziela się ciepło. Wzrasta temperatura trących się powierzchni. Rośnie średnia energia kinetyczna cząsteczek tworzących opony oraz podłoża. Skoro rośnie średnia energia kinetyczna cząsteczek budujących oponę, to rośnie energia wewnętrzna trących się materiałów. Energia ta w formie energii cieplnej przekazywana jest z opon do cząsteczek powietrza znajdujących się w oponie.

Wzrost energii wewnętrznej cząsteczek powietrza oznacza wzrost energii kinetycznej chaotycznego ruchu cząsteczek powietrza w oponie. Większa energia kinetyczna oznacza większą prędkość cząsteczek. Czyli cząsteczki powietrza uderzają z większą prędkością w wewnętrzne ścianki opony, a to skutkuje wzrostem ciśnienia

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz