aFizyka logo

Określ, czy siły działające na ciało się równoważą...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad.3 strona 38 .

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Siły o takich samych wartościach, działające na to samo ciało wzdłuż tego samego kierunku (tej samej prostej), mające przeciwne zwroty się równoważą (ich wypadkowa wynosi zero niutonów)

Odp. a) Rysunek do przykładu

siła wypadkowa

W tym przypadku siły działające na ciało się równoważą. Ponieważ suma sił o zwrocie w lewo wynosi osiem jednostek (osiem kratek) równoważona jest ośmioma jednostkami siły zwróconej w prawo.

Siła wypadkowa wynosi zero niutonów.

Odp. b) Rysunek do przykładu

siła wypadkowa

W tym przypadku siły działające na ciało się nie równoważą. Ponieważ suma sił o zwrocie w górę wynosi cztery jednostki (cztery kratki) nie jest równoważona siłą zwróconą w dół, której długość wynosi trzy jednostki.

Siła wypadkowa działa pionowo w górę.

Odp. c) Rysunek do przykładu

siła wypadkowa

W tym przypadku siły działające na ciało się równoważą. Ponieważ suma sił o zwrocie w prawo wynosi pięć jednostek (pięć kratek) równoważona jest pięcioma jednostkami siły zwróconej w lewo.

Siła wypadkowa wynosi zero niutonów.

Odp. d) Rysunek do przykładu

siła wypadkowa

W tym przypadku siły działające na ciało się nie równoważą. Ponieważ suma sił o zwrocie w lewo wynosi pięć jednostek (pięć kratek) nie jest równoważona siedmioma jednostkami siły zwróconej w prawo.

Siła wypadkowa działa poziomo w prawo