Przeczytaj opis doświadczenia i wykonaj polecenia. Uczeń przygotował statyw...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad.4 strona 27 .

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. A Szkicujemy pierwszy etap doświadczenia

pierwszy etap doświadczenia

Z drugiej części doświadczenia wiemy, że wynik pomiaru odległości dolnego końca magnesu od blatu stołu jest mniejsza niż w pierwszym przypadku. Oznacza to, że magnes który wsunięto pod wiszący na sprężynie wsunięto w taki sposób, że się magnesy przyciągały. Czyli były ułożone względem siebie przeciwnymi biegunami magnetycznymi.

Szkicujemy drugą część doświadczenia

druga część doświadczenia

Odp. B

W drugiej sytuacji odległość magnesu od blatu stołu była mniejsza niż w pierwszej sytuacji ponieważ magnesy wsunięto tak aby się przyciągały.

W tym doświadczeni możemy wskazać oddziaływanie grawitacyjne i oddziaływanie magnetyczne. Oba te oddziaływania wywołują skutek statyczny w postaci wydłużenia się sprężyny. Ta sytuacja jest wtedy gdy ustali się stan równowagi. Czyli wiszący magnes na sprężynie przestanie się poruszać.

Dopóki będzie się poruszać (kołysać i drgać) to występuje jeszcze skutek dynamiczny związany ze zmianą prędkości wiszącego magnesu i sprężyny

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz