aFizyka logo

Obok chłopca jadącego pociągiem, siedzącego przodem do kierunku jazdy, leżała piłka...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad.1 strona 168.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Spotkania z fizyką klasa 7 Podręcznik wyd. Nowa Era (zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka:

Przypomnimy sobie czym jest bezwładność

Bezwładność

to cecha, która sprawia, że ciało, które jest w spoczynku lub w ruchu w danym układzie, chce nadal pozostać w spoczynku lub w tym samym ruchu, pomimo że układ zmienia stan ruchu.

Rozwiązania zadania

Wiemy, że chłopiec i piłka są umieszczeni na siedzeniu w stronę jazdy pociągu. Możemy przyjąć, że pociąg jedzie ze stałą prędkością po prostym torze.

Z podanej treści zadania wynika, że nagle piłka poruszyła się z miejsca i potoczyła zgodnie ze zwrotem jazdy pociągu. Oznacza to, że pociąg zaczyna hamować. Czyli zmienił stan ruchu, z ruchu jednostajnego prostoliniowego na jednostajnie opóźniony prostoliniowy.

W konsekwencji w wyniku bezwładności, piłka chce nadal poruszać się w taki sam sposób jak przed rozpoczęciem hamowania przez pociąg