aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad.5 strona 155.
Cytat:

Czy w przedziale kolejowym bezpiecznie jest umieścić ciężki...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Wskazówka: Zjawisko bezwładności polega na tym, że ciało lub układ chce zachować swój stan ruchu. Stanem ruchu jest również spoczynek (brak ruchu). Prostym przykładem jest efekt odczuwany na przykład w szybko ruszającym z miejsca samochodzie. Pasażerowie odczuwają, że są wciskani w oparcie fotela.
Bezwładność jest konsekwencją pierwszej zasady dynamiki Newtona

Odp. Bezwładność bagaży umieszczonych na półce w wagonie kolejowym powoduje przesuwanie się ich gdy pociąg gwałtownie rusza lub zatrzymuje się.
Bagaż leżący na półce od strony lokomotywy może spaść tylko w momencie gwałtownego przyspieszenia pociągu, a bagaż lezący po przeciwnej stronie może spaść w momencie gwałtownego hamowania.

Pociąg ze względu na dużą masę nie przyspiesza gwałtownie, przyspieszenie hamujące jest znacznie większe. Stąd, ciężkie bagaże należy umieszczać od strony lokomotywy.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry