aFizyka logo
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Rozwiązanie zadania:


Jesteś w strefie: Rozwiązania zadań z fizyki Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 7

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania:
Rozwiazania zadań Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 7

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Wybrane zadanie:

zad.3 strona 149 Cytat:

Jeśli dodamy do siebie dwie masy, każda po 50kg, zawsze otrzymamy 100kg. Czy jeśli dodamy do siebie...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 7 (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Odp. Dodając do siebie dwie siły o jednakowych wartościach niekoniecznie uzyskamy ten sam wynik. Wartość wyniku zależeć będzie od zwrotu tych sił oraz ich wzajemnego kierunku.

Przypadek pierwszy: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), jednakowym kierunku (czyli wektory są równoległe) ale przeciwnych zwrotach.

dodajemy dwa wektory sił przeciwnych zwrotach.

W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości zero niutonów

Przypadek drugi: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), jednakowym kierunku (czyli wektory są równoległe) ale o zgodnych zwrotach

dodajemy dwa wektory sił o zgodnych zwrotach

W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości równej sumie wartości dodawanych sił. Jest to maksymalna wartość jaka można uzyskać z dodawania tych wektorów.

Przypadek trzeci: dodajemy dwa wektory sił o jednakowych wartościach (długościach), ale kierunkach wzajemnie do siebie prostopadłych

dodajemy dwa wektory sił kierunkach wzajemnie do siebie prostopadłych

W wyniku takiego dodawania otrzymaliśmy siłę o wartości mniejszej niż w przypadku drugim. Wartość tak dodawanych sił można obliczyć stosując twierdzenie Pitagorasa (na rysunku widać, że liczymy długość przekątnej)

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry