Wyjaśnij, dlaczego cząsteczki cieczy...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad.4 strona 82.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. Cząsteczki cieczy pozostają blisko siebie, ponieważ siły międzycząsteczkowe są na tyle duże, że prowadzą do utrzymania cieczy w możliwie najmniejszej objętości.


Uzupełnienie:

Wzrost temperatury zwiększa tak zwaną energię wewnętrzną substancji, a to prowadzi do wzrostu energii chaotycznych drgań cząsteczek. Rośnie siła ich zderzeń, przez co łatwiej jest cząsteczkom zewnętrznym pokonać siły spójności i oderwać się od układu. Jest to proces parowania, który szybciej przebiega przy większych temperaturach.

Podobnie jest z ciśnieniem. Gdy obniżamy ciśnienie nad cieczą to obniżamy miedzy innymi temperaturę wrzenia. Przyspieszamy również parowanie. Dzieje się tak bo maleje zewnętrzny nacisk otoczenia na ciecz, a to prowadzi do zwiększania się odległości pomiędzy cząsteczkami cieczy. Chaotyczne drgania cząsteczek cieczy rosną i podobnie jak w przypadku temperatury rośnie siła ich zderzeń, przez co łatwiej jest cząsteczkom zewnętrznym pokonać siły spójności i oderwać się od układu.

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz