aFizyka logo
Fizyka: wzory, prawa i teoria. Rozwiązania zadań z omówieniem

Rozwiązanie zadania:


Jesteś w strefie: Rozwiązania zadań z fizyki Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 7

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania:
Rozwiazania zadań Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 7

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Wybrane zadanie:

zad.4 strona 82 Cytat:

Wyjaśnij, dlaczego cząsteczki cieczy...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa Fizyka Świat fizyki Podręcznik klasa 7 (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Odp. Cząsteczki cieczy pozostają blisko siebie, ponieważ siły międzycząsteczkowe są na tyle duże, że prowadzą do utrzymania cieczy w możliwie najmniejszej objętości.


Uzupełnienie:

Wzrost temperatury zwiększa tak zwaną energię wewnętrzną substancji, a to prowadzi do wzrostu energii chaotycznych drgań cząsteczek. Rośnie siła ich zderzeń, przez co łatwiej jest cząsteczkom zewnętrznym pokonać siły spójności i oderwać się od układu. Jest to proces parowania, który szybciej przebiega przy większych temperaturach.

Podobnie jest z ciśnieniem. Gdy obniżamy ciśnienie nad cieczą to obniżamy miedzy innymi temperaturę wrzenia. Przyspieszamy również parowanie. Dzieje się tak bo maleje zewnętrzny nacisk otoczenia na ciecz, a to prowadzi do zwiększania się odległości pomiędzy cząsteczkami cieczy. Chaotyczne drgania cząsteczek cieczy rosną i podobnie jak w przypadku temperatury rośnie siła ich zderzeń, przez co łatwiej jest cząsteczkom zewnętrznym pokonać siły spójności i oderwać się od układu.

przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry