aFizyka logo

Czy ręka może służyć jako przyrząd...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad.5 strona 74.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Fizyka Podręcznik Zbiór zadań szkoła podstawowa ...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP (zamów podręcznik/ zbiór)

Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. Tak, ręka może służyć do porównania szybkości cząsteczek wody, ale nie można takiemu przyrządowi zaufać.

Wiemy, że szybkość cząsteczek substancji zależy od temperatury substancji. Im temperatura substancji jest większa, tym szybkość cząsteczek takiej substancji jest większa. Dotykając ręką przedmiotów odczuwamy, który przedmiot jest cieplejszy, a który zimniejszy.

Takie porównanie pozwala stwierdzić, który przedmiot ma większą temperaturę, ale odczucie różnicy temperatur substancji może być niejednoznaczne. Ponieważ, na przykład zmarznięta dłoń będzie odczuwać, że parzy ją woda już o temperaturze kilku stopni Celsjusza po wyżej zera. Czyli jest bardzo gorąca. Ciepła dłoń odczuje, że woda o temperaturze kilku stopni Celsjusza jest bardzo zimna. A to oznacza, że ta sama temperatura wywołuje różne odczucia dla dłoni.

Dłoń to bardzo nieprecyzyjny przyrząd. W zastosowaniach technicznych się nie sprawdzi.