aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad.29 strona 86.

Cytat: Przez rurę z tworzywa sztucznego (np. przez rurę od odkurzacza) przelatują ołowiane kulki, elektryzują się przez tarcie i wpadają do zbiorniczka połączonego z elektroskopem. Drugi elektroskop zbiera ładunek z rury ... Zbiór prostych zadań dla gimnazjum. Świat fizyki

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rysunek do zadania
 

 
Odp. a) Elektroskopy są naładowane ładunkami elektrycznymi o przeciwnych znakach (wynika to z zasady zachowania ładunku elektrycznego)
 
Odp. b) Wartości ładunku elektrycznego zgromadzonego na elektroskopach są jednakowe (wynika to z zasady zachowania ładunku elektrycznego)
 
Odp. c) Doświadczenie to ilustruje prawo zachowania ładunku elektrycznego,
czyli:
w układzie ciał izolowanych elektrycznie od otoczenia, całkowity ładunek ( suma ładunków dodatnich i ujemnych) nie ulega zmianie, ładunek może jedynie przemieszczać się z jednego ciała (lub jego części) do innego ciała (lub jego części).
przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry