aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad. 4 strona 80.

Cytat: Najmniejszą częścią pierwiastka chemicznego jest atom ... Zbiór prostych zadań dla gimnazjum. Świat fizyki

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. a) Atom zbudowany jest z protonów (ładunek elektryczny dodatni), neutronów (są elektrycznie obojętne, brak ładunku) i elektronów (ładunek elektryczny ujemny)
 
Odp. b) Jądro atomowe tworzą protony i neutrony
 
Odp. c) Cząstki obdarzone ładunkiem elektrycznym to: dodatnio naładowany proton i ujemnie naładowany elektron
 
Odp. d) Pojęcie "atom jest elektrycznie obojętny" oznacza, że jego ładunek elektryczny wynosi zero, czyli w atomie jest tyle samo ładunków dodatnich-protonów, zgromadzonych w jądrze atomu i ładunków ujemnych- elektronów, krążących wokół jądra atomowego.
 
Odp. e) Jony dodatnie powstają z obojętnych atomów, które utraciły co najmniej jeden elektron, przez co taki atom, ma na powłokach mniejszą liczbę elektronów niż protonów w jądrze. Ładunek wypadkowy takiego atomu jest dodatni.
 
Odp. f) Jony ujemne powstają po uzyskaniu przez obojętny atom co najmniej jednego elektronu, przez co atom ma na powłokach większą liczbę elektronów niż liczbę protonów w jądrze. ładunek wypadkowy takiego atomu jest ujemny.
przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry