aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad. 44 strona 63.

Cytat: Piłkę rzucamy pionowo w górę. a) Jakie przemiany ... Zbiór prostych zadań dla gimnazjum. Świat fizyki

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. a) W czasie ruchu piłki do góry maleje jej energia kinetyczna, a rośnie energia potencjalna ciężkości, która wzrasta o tyle, o ile zmalała energia kinetyczna.
W czasie spadania piłki sytuacja jest odwrotna. Rośnie energia kinetyczna piłki o tyle, o ile zmalała energia potencjalna ciężkości. Jest to zgodne z zasada zachowania energii.
 
Odp. b) Wskazówka: Skorzystamy z zasady zachowania energii . Całkowita energia piłki w jej pionowym ruchu, równa jest sumie energii potencjalnej ciężkości i energii kinetycznej, czyli:
 

 
Wiemy, że tuż przy powierzchni Ziemi energia potencjalna ciężkości wynosi zero, więc energia kinetyczna jest równa całkowitej energii piłki, zaś na maksymalnej wysokości, na która wzniesie się piłka, energia kinetyczna wynosi zero, a energia potencjalna ciężkości równa jest całkowitej energii.
 
Uzupełniamy tabelkę:
 
powierzchnia
Ziemi
połowa
wysokości
maksymalna
wysokość
Ep(J)01020
Ek(J)20100
przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry