aFizyka logo
Szukaj rozwiązania zadania:
Wybrane zadanie: zad. 42 strona 63.

Cytat: Przeczytaj tekst i odpowiedz na pytania. Katastrofa na Białej Desnej w Sudetach ... Zbiór prostych zadań dla gimnazjum. Świat fizyki

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


Rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Odp. a) Był poniedziałek 18 września 1916 roku. dyżurny przy zaporze na Białej Desnej został zaalarmowany, że na styku z fragmentem kamiennym zapory przesącza sie strumyk wody. Upłynęło niewiele minut, kiedy energia potencjalna zgromadzona w spiętrzonej wodzie została zamieniona na pracę. Zapora uległa przerwaniu. Woda runęła w dół. Uwolniona energia była ogromna. Praca wykonana przez żywioł została zużyta na wypłukanie lasu otaczającego dolinę. Wypłukiwane były nawet okazałe kamienie, leśniczówka i tartak.
 
Odp. b) Tak, wysokość spiętrzenia wody miała wpływ na wielkość zniszczeń. ponieważ od wysokości spiętrzenia zależy energia potencjalna ciężkości.
 
przepis na gofry Zobacz przepis na wyśmienite gofry