Ciśnienie gazu w zamkniętym zbiorniku


Skąd się bierze ciśnienie w zamkniętym zbiorniku, skoro jest zamknięty?

Gaz, który jest zamknięty w szczelnym zbiorniku też wywołuje ciśnienie na wewnętrzne ścianki naczynia w którym się znajduje. Ciśnienie to nie koniecznie musi być równy ciśnieniu na zewnątrz zbiornika. Może być większe (mówimy, że występuje nadciśnienie) lub mniejsze (mówimy, że występuje podciśnienie).

Występowanie ciśnienia w zamkniętym zbiorniku jest konsekwencją chaotycznego ruchu cząsteczek gazu. Poruszające się cząsteczki gazu uderzając w ścianki naczynia, odbijają się od ścianek, przez co wywierają nacisk na ścianki.

ciśnienie gazu w zamkniętym zbiorniku

Ta siła nacisku na ścianki jest siłą parcia, która zgodnie z uogólnioną drugą zasadą dynamiki jest równa zmianie pędu w czasie. Pęd związany jest z prędkością, w tym przypadku prędkością cząsteczek gazu

UWAGA: w poniższym wzorze symbol "p" oznacza pęd

druga zasada dynamiki newtona postać uogólniona

Zobacz przykładowe zadanie, którego rozwiązanie wyjaśnia, dlaczego w dętce rowerowej ze wzrostem temperatury rośnie ciśnienie (pokaż rozwiązanie)


W zamkniętym zbiorniku, ciśnienie można zmienić przez:

- zmianę objętości zbiornika, na przykład zamykamy palcem wylot strzykawki i przesuwamy tłoczek, podobny efekt uzyskamy z pompką do roweru lub piłek

- zmianę temperatury, gdy temperatura zamkniętego zbiornika rośnie, to również rośnie ciśnienie, gdy temperatura zbiornika maleje, to również maleje ciśnienie.


Zmiany ciśnienia gazu w zbiorniku zamkniętym pod wpływem zmiany temperatury, są konsekwencją szybszego lub wolniejszego ruchu cząsteczek gazu. Wyższa temperatura, oznacza większą prędkość cząsteczek gazu, niższa- mniejszą prędkość.


Jak zmienić ciśnienie, gdy zbiornik nie zmienia objętości i nie zmienia się temperatura?

Jeżeli zbiornik nie ma możliwości zmiany objętości, to zwiększenie ciśnienia może odbyć się poprzez dodanie gazu do zbiornika. Czyli dopompowujemy gaz.

Zwiększenie masy gazu w zbiorniku, oznacza zwiększenie ilości zderzeń cząsteczek gazu ze ściankami naczynia. W konsekwencji rośnie ciśnienie w zbiorniku.

Na przykład pompowanie piłki, zwiększa ciśnienie wewnątrz piłki- piłka staje się twardsza.


Poprzedni temat: Budowa ciał stałych, cieczy i gazów
Następny temat: W przygotowaniu
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz