Kropla wody w powietrzu może pełnić rolę soczewki skupiającej. Czy pęcherzyk...Spotkania z fizyką klasa 8 Podręcznik wyd. Nowa Era

Rozwiązanie zadania: zad. 2 strona 277.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Odp. Pęcherzyk powietrza znajdujący się w wodzie będzie dla wiązki światła soczewką rozpraszającą. Ponieważ światło rozchodzi się w powietrzu z większą prędkością niż w wodzie, więc promień światła przechodzący z wody do pęcherzyka powietrza ulegnie większemu załamaniu. Następnie wychodząc z pęcherzyka powietrza do wody ulegnie mniejszemu załamaniu co doprowadzi do powstania wiązki rozbieżnej.

Powyższe rozumowanie przedstawimy tym rysunkiem, na którym pęcherzyk powietrza będzie oświetlony wiązką równoległą. Po wyjściu wiązki z pęcherzyka otrzymujemy wiązkę rozbieżną, tak jak w soczewce rozpraszającej.

Kropla wody w powietrzu może pełnić rolę soczewki skupiającej
Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz