Czy w przedziale kolejowym bezpiecznie jest umieścić ciężki...Świat fizyki podręcznik klasa 7 wyd. WSiP

Rozwiązanie zadania: zad.5 strona 155.

Przedstawiona treść zadania jest tylko fragmentem (cytatem) całej treści zamieszczonej w podręczniku lub zbiorze zadań. Aby w pełni można było skorzystać z analizy rozwiązania zadania, należy znać pełną treść zadania. Zachęcamy do kupna danego podręcznika lub zbioru zadań z fizyki.


(zamów podręcznik/ zbiór)

Zobacz rozwiązanie wybranego zadania:

Kliknij aby zobaczyć inne rozwiązania

Rozwiązanie zadania:

Wskazówka: Zjawisko bezwładności polega na tym, że ciało lub układ chce zachować swój stan ruchu. Stanem ruchu jest również spoczynek (brak ruchu). Prostym przykładem jest efekt odczuwany na przykład w szybko ruszającym z miejsca samochodzie. Pasażerowie odczuwają, że są wciskani w oparcie fotela.
Bezwładność jest konsekwencją pierwszej zasady dynamiki Newtona

Odp. Bezwładność bagaży umieszczonych na półce w wagonie kolejowym powoduje przesuwanie się ich gdy pociąg gwałtownie rusza lub zatrzymuje się.
Bagaż leżący na półce od strony lokomotywy może spaść tylko w momencie gwałtownego przyspieszenia pociągu, a bagaż lezący po przeciwnej stronie może spaść w momencie gwałtownego hamowania.

Pociąg ze względu na dużą masę nie przyspiesza gwałtownie, przyspieszenie hamujące jest znacznie większe. Stąd, ciężkie bagaże należy umieszczać od strony lokomotywy.

Alkomat- wirtualny test

Alkomat- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
Olinowanie stałe- kalkulator średnic

Olinowanie stałe- darmowa aplikacja na Androida

Pobierz ze sklepu Google Play
przepis na gogfry

Przepis na gofry

zobacz
przepis na bitą śmietanę

Przepis na bitą śmietanę

zobacz